PRAKTYKI LEKARSKIE

data: poniedziałek, 16 wrzesień 2013

INFORMACJA DLA LEKARZA POSIADAJĄCEGO PRAKTYKĘ LEKARSKĄ

Szanowna Koleżanko / Szanowny Kolego
W związku z prowadzeniem praktyki lekarskiej (bez względu na jej typ) zgodnie z ustawą o działalności leczniczej obowiązany jesteś do podawania do publicznej wiadomości informacji o zakresie i rodzajach udzielanych świadczeń zdrowotnych. Pamiętaj jednak, że treść i forma tych informacji nie mogą mieć cech reklamy.
Podobne rozwiązanie przewiduje Kodeks Etyki Lekarskiej, który stanowi, że lekarz tworzy swoją zawodową opinię jedynie w oparciu o wyniki swojej pracy, dlatego wszelkie reklamowanie się jest zabronione
Podawana informacja powinna zawierać następujące dane:
- tytuł zawodowy,
- imię i nazwisko,
- miejsce, dni i godziny przyjęć.
Dodatkowo, informacja może zawierać:
- rodzaj wykonywanej praktyki,
- stopień naukowy,
- tytuł naukowy,
- specjalizacje,
- umiejętności z węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych,
- szczególne uprawnienia,
- numer telefonu.
Za informację noszącą znamiona reklamy uznaje się taką informację, która:
- stanowi formę zachęty lub próbę nakłonienia do korzystania  ze świadczeń zdrowotnych,
- zachwala usługi medyczne lub przedstawia ich zalety,
- prezentuje jakość usług medycznych,
- informuje o różnego rodzaju bonifikatach, zniżkach, rabatach, promocjach związanych z usługami medycznymi,
- zwraca uwagę potencjalnego klienta na profesjonalizm udzielających świadczeń zdrowotnych,
- informuje o posiadaniu najlepszego, najnowszego sprzętu (informacja nie do zweryfikowania).
Naruszenie zakazu reklamy może rodzić różne skutki:
- będąc naruszeniem zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza stanowi przewinienie zawodowe, które może spowodować wszczęcie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej,
- będąc naruszeniem przepisów związanych z warunkami wymaganymi do wykonywania działalności leczniczej w ramach praktyki lekarskiej może stanowić podstawę do wykreślenia praktyki w Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.

dodał

Rafał Kiełkowski