W GEŚCIE PAMIĘCI

data: czwartek, 17 listopad 2016

16 listopada, z inicjatywy prezesa ORL Jacka Kozakiewicza, w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej odbyło się wspólne posiedzenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach oraz Stacji Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności w Katowicach – Komisji Historii Śląska. Wydarzeniu towarzyszyła uroczystość nadania imienia doktora Adama Parlińskiego Czytelni Oddziału Katowickiego Głównej Biblioteki Lekarskiej, połączone ze spotkaniem autorskim promującym książkę: „Krzysztof Brożek. Bibliografia 1965-2015. 50 lat pracy lekarza i historyka medycyny”, która stanowi 4. tom Biblioteki Historycznej wydany nakładem Śląskiej Izby Lekarskiej. W czasie spotkania wręczono także Medal Śląskiej Izby Lekarskiej mgr. inż. Michałowi Grymelowi za zasługi na rzecz samorządu lekarskiego.

Wśród zaproszonych gości uroczystość uświetnili m.in.: mgr Mirosława Stachura-Jeleń – naczelnik Wydziału Zdrowia, Nadzoru Właścicielskiego i Przekształceń Własnościowych, prof. Stanisław Boryczka prorektor SUM ds. szkolenia podyplomowego i ustawicznego, dr Andrzej Sznajder – dyrektor oddziału IPN w Katowicach, prof. Mieczysław Chorąży – przewodniczący Rady Stacji Naukowej PAU w Katowicach, prof. Marek Zrałek – kierownik stacji naukowej PAU w Katowicach, prof. Zygmunt Woźniczka – przewodniczący Komisji Historii Śląska PAU w Katowicach, dr n. med. Jerzy Dosiak – prezes Oddziału Katowice Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, doc. Bohuslav Chwajol – prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Medycznego w Republice Czeskiej w Czeskim Cieszynie, dr Maciej Hamankiewicz – prezes NRL, prof. Andrzej Kierzek – przewodniczący Sekcji Historycznej Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów - Chirurgów Głowy i Szyi, wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, dr Maria Trzeciak – laureatka „Wawrzynu Lekarskiego”, wieloletni kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr Medycznych a także red. Danuta Skalska, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia Katowice, dr Joanna Lusek – kierownik Działu Kresów i Kultur Pogranicza Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz magister Sylwia Błaszczyk – przewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Okręgu w Katowicach.
W spotkaniu upamiętniającym życie i dokonania patrona Czytelni uczestniczył syn dr. Adama Parlińskiego – dr Andrzej Parliński wraz z małżonką.
Podczas uroczystości został wygłoszony okolicznościowy wykład prof. Zygmunta Woźniczki oraz odczytane laudacje na cześć śp. dr. Adama Parlińskiego (dr Krzysztof Brożek) i drugiego bohatera wydarzenia – dr. Krzysztofa Brożka (prezes ORL Jacek Kozakiewicz). W programie nie zabrakło także reminiscencji redaktora prowadzącego publikacji: „Krzysztof Brożek. Bibliografia 1965-2015. 50 lat pracy lekarza i historyka medycyny” – dr. Mieczysława Dziedzica. Posiedzenie ORL w Katowicach i Stacji Naukowej PAU stało się także okazją do  odznaczenia dr. Krzysztofa Brożka Medalem im. dr. Józefa Rostka. Uroczystego aktu dokonał prezes Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Lekarskiego – dr Jerzy Dosiak.
„Bohaterowie dzisiejszej uroczystości w osobie śp. doktora Adama Parlińskiego oraz w osobie doktora Krzysztofa Brożka i wszystkich tutaj wybitnych osobowości zgromadzonych, mogą zaświadczyć, że antyczna maksyma homo homini res sacra jest poprzez osoby naszych bohaterów i za sprawą dzisiejszej uroczystości, nadal aktualna. Stanowi ona najważniejsze credo w wykonywania powołania lekarskiego” – podsumował gospodarz środowego spotkania, prezes ORL Jacek Kozakiewicz.
Obszerna relacja z uroczystości w najbliższym wydaniu „Pro Medico”.

Dział Informacyjno-prasowy ŚIL