data: poniedziałek, 10 luty 2014

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz omówił z dr Tadeuszem Urbanem, Okręgowym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej problemy związane ze zdarzeniami w szpitalach i przychodniach, szeroko nagłaśniane, szczególnie w ostatnim czasie, w środkach masowego przekazu.

Przedmiotem rozmowy były także przypadki przedstawiania przez lekarzy na forum publicznym opinii i sugestii krzywdzących całe środowisko lekarskie. Próba zwrócenia uwagi społeczeństwa na niekorzystne zjawiska nie powinna być połączona z dyskredytowaniem lekarzy in gremio, publikacją niewybrednych epitetów i porównań. Podważają one zaufanie pacjentów, relację chory-lekarz i wprowadzają w błąd opinię publiczną. OROZ Śląskiej Izby Lekarskiej skierował do prof. Zbigniewa Czernickiego, Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej OIL w Warszawie (której członkiem jest lekarz, autor jednej z takich wypowiedzi) zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia art.52.pkt 2 Kodeksu Etyki Lekarskiej.