ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY - PODZIĘKOWANIA

data: piątek, 20 grudzień 2013

W dniach 11-23 listopada 2013 roku, na terenie śląskich miast odbyły się obchody „Światowego Dnia Cukrzycy“, zorganizowane przez Oddział Śląsk Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.
Chociaż całe wydarzenie wymagało ogromnego nakładu pracy ze strony całego Zespołu Organizacyjnego „Światowego Dnia Cukrzycy“, żadne z założeń projektu nie zostałoby zrealizowane, gdyby nie ogromna pomoc wszystkich zaangażowanych partnerów zewnętrznych, wśród których szczególne miejsce zajmuje Śląska Izba Lekarska.
Wszystkim organizacjom, firmom oraz osobom prywatnym, które wsparły nas podczas przeszło półrocznego okresu przygotowań oraz późniejszej realizacji „Światowego Dnia Cukrzycy“ w roku 2013 – chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania.

Podczas dwutygodniowego okresu trwania akcji, zrealizowanych zostało siedem inicjatyw, które miały na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na rosnący problem, jakim staje się cukrzyca na arenie zdrowia publicznego, a także poprawienie wykrywalności i jakości terapii tej choroby na terenie województwa śląskiego.

Najważniejszymi wydarzeniami w ramach obchodów były akcje profilaktyczne, które odbyły się 16 listopada w centrach handlowych („Platan“ w Zabrzu oraz „3 Stawy“ w Katowicach) i podczas których wolontariusze IFMSA-Poland wykonywali bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, udzielali porad dietetycznych oraz informacji na temat cukrzycy. Ponadto, 23 listopada zrealizowano jedyne w swoim rodzaju Warsztaty Diabetologiczne dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie poprzez praktyczną pracę nad specjalnie dobranymi przypadkami klinicznymi, uczestnicy uzyskali wyjątkową wiedzę na temat opieki nad pacjentem chorym na cukrzycę. Oprócz powyższych inicjatyw, odbyły się dwa konkursy tematyczne, w dniu 14 listopada podświetlono na niebiesko (międzynarodowy kolor „Światowego Dnia Cukrzycy“) katowicki „Spodek“ oraz Radiostację w Gliwicach, a w dniach od 11 do 15 listopada w 12 restauracjach na terenie Śląska można było wraz za zamówieniem otrzymać okolicznościową serwetkę oraz ulotkę informacyjną na temat cukrzycy.

Chociaż całe wydarzenie wymagało ogromnego nakładu pracy ze strony całego Zespołu Organizacyjnego „Światowego Dnia Cukrzycy“, żadne z założeń projektu nie zostałoby zrealizowane, gdyby nie ogromna pomoc wszystkich zaangażowanych partnerów zewnętrznych, wśród których szczególne miejsce zajmuje Śląska Izba Lekarska, wraz z firmami Sanofi-Aventis, Roche oraz Bioton, a także gliwickim Towarzystwem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Oczywiście, nie sposób wymienić tutaj wszystkich partnerów i osób zaangażowanych w projekt, gdyż liczba współpracujących z nami organizacji była w tym roku większa niż kiedykolwiek.

Sukces całej akcji, który wyrażony jest liczbą ponad 1000 zbadanych, ponad 7000 odbiorców i wysokich ocen przeprowadzonych Warsztatów, jest nie tylko sukcesem IFMSA-Poland, ale należy do wszystkich, którzy zechcieli z nami współpracować.
Dlatego też jeszcze raz – serdecznie dziękujemy w imieniu całego Zespołu Organizacyjnego i liczymy, że w przyszłym roku uda nam się wspólnie osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
Anna Krupa
Marek Dryżałowski
Zespół Organizacyjny „Światowego Dnia Cukrzycy 2013“
IFMSA-Poland