KSZTAŁCENIE-SPOTKANIE REZYDENTÓW

data: wtorek, 15 styczeń 2013

10 stycznia 2013 Dolnośląska Izba Lekarska zorganizowała spotkanie dedykowane Młodym Lekarzom pod hasłem „Rezydent- czyli kto?”. Z racji wieloletniej współpracy i wymiany doświadczeń Prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej dr n. med. Igor Chęciński zaprosił do dyskusji przedstawicieli środowiska lekarskiego Górnego Śląska. Jako delegaci na spotkanie udali się Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej dr n. med. Jacek Kozakiewicz, b. konsultant krajowy ds. Medycyny Rodzinnej prof. Witold Lukas, a także lek. Karolina Kołodziejczyk i lek. Dorota Balwierz.

Na jednej sali zgromadzili się Młodzi Lekarze Dolnego Śląska, przedstawiciele Rady Lekarskiej, władz Uniwersytetu Medycznego oraz ordynatorzy szpitali wrocławskich. Ideą przyświecającą przedsięwzięciu była chęć stworzenia przestrzeni dialogu, gdzie możliwe byłoby naświetlenie problemów napotykanych w ramach realizacji rezydentury.

Pomysł okazał się nader trafny. Rezydenci przyjechali z różnych terenów Dolnego Śląska, przedstawiając różnorodne utrudnienia, z jakimi mają do czynienia na co dzień. Tematyka dyskusji w dużej mierze dotyczyła zakamarków prawnych odbywania specjalizacji, stąd bardzo pomocną okazała się obecność podczas spotkania Radcy Prawnego Izby Lekarskiej. Rezydenci podnosili kwestie bezprawnych zwolnień, ograniczania ilości godzin dyżurowych przez dyrekcje szpitali, pytali o zasadność potrącania z wynagrodzenia równowartości tzw. ”wolnego po dyżurze”. Omawiany był także temat konieczności stworzenia wydolnego systemu nadzoru nad kształceniem podyplomowym. Istotną kwestią okazały się też liczne zastrzeżenia odnośnie praktycznej realizacji funkcji opiekunów specjalizacji. Innym poruszanym problemem była potrzeba weryfikacji programów szkolenia specjalizacyjnego, w których niejednokrotnie znajdują się procedury niemożliwe do zrealizowania w jednostkach nie będącymi kliniką.

Zastanawiając się nad powyższymi skargami, dochodzimy do wniosku, iż są one powszechne niezależnie od przynależności terytorialnej. Bez wątpliwości tego typu spotkania są konieczne, aby wyciągać na światło dzienne to, co ów problem stanowi. Pozostaje jednak zasadnicze pytanie- „co dalej” i „co z tego wynika?” Czy nie jest to jedynie okazja, aby dać upust swojej frustracji, która jednak nie przyniesie żadnych zmian? Wydaje się, że nie. Przedstawiciele Izby Lekarskiej zadeklarowali w wielu konkretnych przypadkach pomoc, szczególnie w zakresie wskazania możliwości rozwiązywania prawnego wspominanych skarg. Gorąco apelowano o zaniechanie samodzielnej walki z ślepymi uliczkami systemu, a w zamian zwracanie się do organów Izb Lekarskich.

Jako, że pomysł organizacji spotkania spotkał się z dużym uznaniem, Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej, dr Jacek Kozakiewicz zapowiedział, iż podobne zebranie z udziałem Młodych Lekarzy- członków ŚIL planowane jest wiosną 2013. Już dziś zachęcamy do udziału i dyskusji !

Karolina Kołodziejczyk

Dorota Balwierz