STANOWISKO PREZYDIUM ORL

data: środa, 08 sierpień 2012

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej Śląskiej Izby Lekarskiej przyjęło z oburzeniem działania jakie Prezes NFZ podjął w odpowiedzi na akcję protestacyjną samorządu lekarskiego dotyczącą recept refundowanych.

STANOWISKO

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach
z dnia 1 sierpnia 2012 r.

w sprawie
umów na dodatkowe świadczenie polegające na „przepisywaniu” recept na leki refundowane

W szczególności zastrzeżenia budzi tryb wprowadzenia do umów z wybranymi podmiotami leczniczymi świadczenia polegającego w istocie na „przepisywaniu” recept wystawianych przez protestujących lekarzy.
Prezydium podkreśla, że takie działania w sposób zakamuflowany prowadzą
do złamania zasady ordynowania leków po uprzednim zbadaniu pacjenta przez lekarza.
W ocenie Prezydium na szczególne dezaprobatę zasługują fakty podpisywania umów
na „przepisywanie” recept, przez kierowników podmiotów leczniczych będących członkami  samorządu lekarskiego.

Sekretarz                                                                                   Prezes
Okręgowej Rady Lekarskiej                                                 Okręgowej Rady Lekarskiej

Andrzej Postek                                                                     Jacek Kozakiewicz

* Opinia prawna zespołu radców prawnych NIL w sprawie ww. umów opublikowana została na stronie internetowej NIL.