Kasy fiskalne w gabinetach lekarskich

data: piątek, 30 lipiec 2010

Minister finansów podpisał rozporządzenie wprowadzające kasy fiskalne m.in. dla lekarzy i prawników.

Usilne starania środowiska lekarskiego i prawniczego nie przyniosły rezultatów. Minister finansów nie wziął pod uwagę sugesti, że przedmiotowe rozporządzenie nie przeniesie wzrostu dochodów budżetowych, a wręcz przeciwnie może zwiększyć wydatki budżetowe. Cała operacja będzie kosztowała około 250 mln zł. O tyle spadną dochody budżetu w 2011 roku, w związku z obowiązkowym refundowaniem podatnikowi wydatków poniesionych na zainstalowanie kas fiskalnych (90 proc. ceny netto zakupu, nie więcej niż 700 zł).

Rozporządzenia nakłada na podatnika obowiązek stosowania kasy po przekroczenie obrotu rocznego powyżej 40 tys. zł , chyba że jest on zwolniony z innego tytułu. Jeżeli więc lekarz nie przekroczy obrotów w tej wysokości, będzie nadal korzystał ze zwolnienia i nie będzie musiał instalować kasy – wyjaśnił Grabowski.

Z dniem 1 stycznia 2011 należy więc przygotować się do ewidencjonowanie wpływów za pomocą kas fiskalnych.

Rafał Kiełkowski