Wspólny komunikat prezesów śląskich izb – lekarskiej i aptekarskiej

data: poniedziałek, 16 styczeń 2012
 Komunikat prezesów Śląskiej Izby Lekarskiej i Śląskiej Izby Aptekarskiej na temat bieżącej sytuacji związanej z wprowadzaniem od 1 stycznia 2012 roku  ustawy refundacyjnej

16 stycznia 2012 roku w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej odbyło się kolejne spotkanie prezesów Okręgowej Rady Lekarskiej (ORL) w Katowicach Jacka Kozakiewicza i Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej (RŚIA) Piotra Brukiewicza.
Spotkanie w całości zostało poświęcone bieżącej sytuacji związanej wprowadzaniem od 1 stycznia 2012 zapisów ustawy refundacyjnej.
Prezes ORL w imieniu śląskiego samorządu lekarskiego przekazał prezesowi RŚIA wyrazy solidarności i wsparcia w dążeniu do uwzględnienia w nowelizowanej ustawie refundacyjnej postulatów i poprawek zgłaszanych przez środowisko aptekarskie. Poprawki te obejmują m.in. zmianę zapisów o karaniu aptek, w tym wprowadzenie możliwości odwoływania się do sądów powszechnych od decyzji kontrolnych Narodowego Funduszu Zdrowia i były zawarte w projekcie nowelizacji ustawy przedłożonym przez Ministra Zdrowia (w nawiązaniu do uzgodnień podczas spotkania przedstawicieli środowisk medycznych z Ministrem Zdrowia, które miało miejsce 4 stycznia br. w Warszawie).
Prezes Jacek Kozakiewicz przekazał prezesowi Piotrowi Brukiewiczowi rekomendacje dotyczące zasad wypisywania recept przez lekarzy i lekarzy dentystów przyjęte w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej z 13 stycznia br. Prezes ŚIA odniósł się z uznaniem do wyżej wymienionych rekomendacji wskazując, że pozwolą one na niezakłóconą realizację recept lekarskich, a chorym na dostęp do najtańszych odpowiedników substancji zapisanych przez lekarzy.
Kierując się należną troską o chorych, dla zapewnienia ciągłości w realizacji świadczeń ustalono, że do końca bieżącego tygodnia w województwie śląskim realizowane będą, z uwzględnieniem należnej refundacji recepty, które zostały oznaczone pieczątką „refundacja leku do decyzji NFZ”, (z powodu wcześniejszego ich wystawienia lub braku możliwości zapoznania się lekarzy z aktualnymi rekomendacjami).

Jacek Kozakiewicz
Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach