UTWORZENIE ZAWODU ASYSTENTA LEKARZA

data: środa, 24 kwiecień 2019

Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach podczas posiedzenia, które odbyło się 17 kwietnia 2019 r., podjęła stanowisko w sprawie utworzenia zawodu asystenta lekarza. Inicjatywa utworzenia zawodu asystenta lekarza zrodziła się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu – pomysłodawcą przeniesienia na grunt polski zawodu, który z powodzeniem funkcjonuje już w wielu krajach na świecie, jest dr hab. n. med. Michał Zembala. ORL w Katowicach w pełni popiera inicjatywę utworzenia zawodu asystenta lekarza. Głównym celem tego przedsięwzięcia ma być usprawnienie pracy lekarzy i tym samym zapewnienie jeszcze lepszej opieki pacjentom, dlatego ŚIL wspólnie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznych w Katowicach podejmie dalsze działania zmierzające do utworzenia kolejnej grupy zawodowej na polskim rynku pracy.

„Średnia wieku lekarzy w wielu specjalizacjach to ok. 60 lat. Biorąc pod uwagę niekorzystne zjawisko demograficznie oraz leżące po stronie uczelni wyższych ograniczone możliwości kształcenia nowych kadr lekarskich – to wypadkową będzie jeszcze bardziej dramatyczny niedobór lekarzy. Wydaje się koniecznością stworzenie nowego zawodu asystenta lekarza. Istotnym jest przygotowanie programu edukacyjnego, umożliwiającego pozyskanie niezbędnych podstaw wiedzy medycznej, dokładnego programu kształcenia podyplomowego oraz stworzenie katalogu procedur i czynności medycznych, które będą leżały w kompetencji asystentów. Na zatrudnienie adeptów nowego zawodu liczyć będą, przede wszystkim, szpitale, a w szczególności oddziały zabiegowe. Biorąc czynny udział w procesie terapeutyczno-leczniczym, asystenci będą mogli odciążać lekarzy, czyniąc ich pracę bardziej efektywną i zwiększając dostępność lekarza dla pacjentów.” – mówi prezes ORL w Katowicach Tadeusz Urban.

„Śląska Izba Lekarska chce współuczestniczyć w określaniu wymienionych założeń, a w przyszłości zajmować się prowadzeniem rejestru asystentów na podobieństwo rejestru lekarzy i lekarzy dentystów oraz uczestniczyć czynnie w kreowaniu i prowadzeniu szkolenia podyplomowego. Izba Lekarska powinna być gwarantem jak najlepszego wykonywania przez asystentów swojego zawodu. Wydaje się, że tylko zintegrowane działania i pełna współpraca wszystkich zainteresowanych mogą zakończyć się sukcesem.” – dodaje prezes Urban.

AM