Spotkanie z marszałkiem województwa

data: czwartek, 28 kwiecień 2011
27 kwietnia br. z inicjatywy prezesa ORL Jacka Kozakiewicza odbyło się drugie już spotkanie członków Prezydium ORL z wicemarszałkiem województwa śląskiego, doktorem Mariuszem Kleszczewskim.
 Spotkanie miało miejsce w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej, uczestniczyli w nim również dr dr  Mieczysław Dziedzic – przewodniczący Komisji Legislacyjnej ORL, Tadeusz Urban – Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej i Maciej Niwiński – przewodniczący Zarządu Śląskiego OZZL, członek Komisji ds. Przekształceń, Pracy i Płacy oraz Kontaktów ze Związkami Zawodowymi ORL.

Rozmowa dotyczyła m.in. planów samorządu województwa w związku z  przewidywanymi zmianami ustawowymi, będącymi w końcowej fazie procedury legislacyjnej oraz sytuacji finansowej jednostek ochrony zdrowia, dla których Zarząd Województwa Śląskiego jest organem założycielskim. Marszałek zapewniał, że obecnie nie ma żadnych  skonkretyzowanych planów dot. ewentualnych przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego. W oczekiwaniu na ostateczne decyzje  Parlamentu i Prezydenta RP dokonywana jest  na bieżąco szczegółowa  analiza  kondycji finansowej jednostek

Szczególnie wiele uwagi poświęcono nadal trudnej sytuacji  Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach. Na poprzednim spotkaniu, które odbyło się w lutym br. marszałek Kleszczewski zapowiedział przeprowadzenie czynności kontrolnych i dokonanie oceny ostatnich decyzji podejmowanych w tym szpitalu. Obecnie poinformował, że kontrole miały już miejsce, ale z uwagi na wielość wątków, które wymagają zbadania jeszcze nie zostały opracowane ostateczne wnioski pokontrolne. W najbliższym  czasie zostanie też  udzielona odpowiedź na list prezesa ORL w sprawie zastrzeżeń dot. prowadzonego w ostatnich miesiącach w szpitalu konkursu na  udzielanie świadczeń  zdrowotnych.
Ponieważ w dalszym ciągu trudno o porozumienie między stronami sporu w tyskim szpitalu, a właściwy dialog jest niezbędny, prezes Kozakiewicz zaproponował by w najbliższym czasie wspólnie usiąść do stołu ze wszystkimi zainteresowanymi i w ten sposób spróbować wypracować konsensus, który pozwoli zażegnać konflikt.

Wstępnie ustalono, że następne spotkanie marszałka z Prezydium ORL odbędzie się  jeszcze w pierwszym półroczu 2011 roku.