APEL do MRPPS w sprawie e-ZLA

data: sobota, 10 marzec 2018

W imieniu Prezydiów: ORL w Bielsku-Białej, ORL w Częstochowie oraz ORL w Katowicach, wnosimy o podjęcie działań mających na celu zmianę zasad działania Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) w zakresie wystawianych przez lekarzy i lekarzy dentystów elektronicznych zwolnień lekarskich.
...

APEL

Prezydium ORL w Bielsku-Białej, Częstochowie i Katowicach

z dnia 9 marca 2018 r.

do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

w sprawie elektronicznych zwolnień lekarskich

W imieniu Prezydiów: Okręgowej Rady Lekarskiej w Bielsku-Białej, Okręgowej Rady Lekarskiej w Częstochowie oraz Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, zebranych w dniu 9 marca 2018 r. na wspólnym posiedzeniu, wnosimy o podjęcie działań mających na celu zmianę zasad działania Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) w zakresie wystawianych przez lekarzy i lekarzy dentystów elektronicznych zwolnień lekarskich.

Aktualnie Platforma Usług Elektronicznych ZUS daje możliwość wystawienia elektronicznego zwolnienia lekarskiego po zalogowaniu się przez zainteresowanego lekarza/ lekarza dentystę na jego indywidualny profil działającym w ramach PUE ZUS. Pragniemy zauważyć, że dotychczasowa praktyka wystawiania zwolnień lekarskich występująca tak w przypadku lekarzy działających w ramach podmiotów leczniczych (szpitali, poradni), jak i praktyk lekarskich wskazuje, że czynnościami związanymi z wypełnieniem zwolnienia (uzupełnieniem danych pacjenta, danych adresowych czy danych płatnika) zajmował się personel wspierający lekarzy. Z uwagi na fakt, iż w chwili obecnej zalogowanie się przez lekarza czy lekarza dentystę na indywidualne konto w ramach PUE ZUS daje nie tylko możliwość wystawienia elektronicznych zwolnień lekarskich, ale także dostęp do pozostałych danych lekarza zgromadzonych w PUE ZUS, utrudnione jest wsparcie lekarzy i lekarzy dentystów przez personel pomocniczy w tym zakresie.

Biorąc pod uwagę liczbę wystawianych każdego dnia zwolnień lekarskich, jak również przewidziane przez Ministra Zdrowia w zakresie świadczeń  finansowanych ze środków publicznych stanowisko sekretarki – asystenta medycznego (której zadaniem będzie przejęcie biurokratycznych obowiązków lekarzy i pielęgniarek), uzasadnionym jest zmodyfikowanie Platformy Usług Elektronicznych ZUS w taki sposób, aby wystawianie przez lekarzy i lekarzy dentystów elektronicznych zwolnień lekarskich odbywało się bez konieczności wglądu w pozostałe dane zgromadzone w PUE, a dotyczące konkretnego lekarza. Wprowadzenie odrębnego systemu logowania tylko do części dedykowanej wystawianiu elektronicznych zwolnień lekarskich umożliwi udzielenie lekarzom i lekarzom dentystom wsparcia przez personel pomocniczy.

Prezes                                                 Prezes                                                 Prezes

Okręgowej Rady Lekarskiej        Okręgowej Rady Lekarskiej        Okręgowej Rady Lekarskiej

w Bielsku-Białej                               w Częstochowie                              w Katowicach

Klaudiusz Komor                             Zbigniew Brzezin                             Jacek Kozakiewicz