II ŚLĄSKIE DEBATY SAMORZĄDOWE

data: piątek, 26 maj 2017

„Wizerunek lekarzy widziany z wielu perspektyw” to temat wiodący II Śląskich Debat Samorządowych, które odbyły się w Wiśle, w Hotelu Stok w dniach 19-21 maja 2017 r.

Gościem honorowym debat był Kawaler Orderu  Orła Białego prof. Mieczysław Chorąży - wspaniały uczony, prawy człowiek, wielki humanista i społecznik.

Gośćmi debat byli także: prof.  Andrzej Kowalczyk (Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), dr hab. Damian Czyżewski (Prorektor ds. klinicznych ŚUM w Katowicach),  prof.  Grzegorz Opala (profesor  honorowy  ŚUM, Przewodniczący Stowarzyszenia „Solidarność i Pamięć”), prof. Marek Rudnicki (USA – Chicago, b. wieloletni prezes Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych), dr hab. Danuta Ślęczek-Czakon (Dziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Społecznych UŚ), a także  delegacja  Naczelnej Izby Lekarskiej  z  prezesem NRL dr Maciejem Hamankiewiczem.

Uczestnikami Debat, obok Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich, Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej i Przewodniczących Okręgowych Sadów Lekarskich, było ponad 200 przedstawicieli różnych organów samorządu lekarskiego z całej Polski.

To szczególne wydarzenie dlatego, że zaprosiliśmy wielu znamienitych gości, aby o tym ważnym temacie społecznym nie mówili wyłącznie lekarze, ale również historycy, akademicy i przedstawiciele innych zawodów zaufania publicznego – mówił podczas otwarcia debat dr Jacek Kozakiewicz – To spotkanie jest po to, żebyśmy poszukali wspólnie odpowiedzi na pytanie czy wizerunek lekarzy to jest tylko sprawa wyłącznie naszego środowiska czy to jest dobro społeczne, które wymaga nieustannych zabiegań nie tylko ze strony środowiska lekarskiego, ale też ze strony innych środowisk. Chcemy dzisiaj spojrzeć na ten temat historycznie, współcześnie i perspektywicznie, bo tak chcemy na ten temat dyskutować , aby zobaczyć jakie są wyzwania na dzisiaj i na najbliższe lata”.

W ramach panelu dyskusyjnego przedstawiono :

1/ „Kulturotwórcza i opiniotwórcza rola lekarzy w polskiej historii” - prof. prof. Stanisław Nicieja (Uniwersytet Opolski) i Zygmunt Woźniczka (Uniwersytet Śląski)

2/ „Jak rozumiem pojęcie „wizerunek lekarza”, rola i zadania samorządu lekarskiego” – dr Roman Budziński, prezes ORL w Gdańsku

3/ „Znaczenie wizerunku lekarzy dla bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa” - prof. Jadwiga Stawnicka – Zakład Socjolingwistyki      i Społecznych Praktyk Komunikowania (Uniwersytet Śląski)

4/ „Doświadczenia innych samorządów zawodowych” - mec. Roman Kusz - dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach

5/„Możliwe sposoby umacniania wizerunku lekarzy - współpraca z innymi samorządami zawodowymi na przykładzie Śląskiego Forum Samorządów Zaufania Publicznego” - dr Jacek Kozakiewicz, prezes ORL w Katowicach

6/ „Wizerunek lekarzy w mediach i przestrzeni publicznej, w aspekcie odpowiedzialności zawodowej” – dr Rafał Kiełkowski - wiceprezes ORL w Katowicach, dr Tadeusz Urban -  Okręgowy  Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w ŚIL, dr Adam Dyrda -  Przewodniczący Okręgowego Sądu Lekarskiego W ŚIL.

7/ „Współczesne relacje lekarz- pacjent, wzajemne prawa i zobowiązania” – dr J. Kozakiewicz, dr R. Kiełkowski, prof. Jarosław Markowski - przewodniczący Komisji ds. Etyki Lekarskiej ORL w Katowicach, mec. Joanna Andrzejewska - prawnik ŚIL.

Dla uczestników II Śląskich Debat Samorządowych były przygotowane niespodzianki, m.in. wycieczka na Skocznię Narciarską im. Adama Małysza w Wiśle-Malince i wspólna „góralska” kolacja z prezesem Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniuszem Tajnerem, który był również naszym przewodnikiem na skoczni.

W programie Debat odbyły się Konwent Prezesów ORL oraz posiedzenia  Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej i Przewodniczących Okręgowych Sądów Lekarskich z udziałem prelegentów: prok. Piotra Drozda (doradca w Bydgoskiej Izbie Lekarskiej), prok. Andrzeja Jóźwiaka (doradca w Dolnośląskiej i Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej) oraz SSO Tomasza Malinowskiego, którzy wygłosili wykłady dotyczące zagadnień z zakresu odpowiedzialności zawodowej.

Konwent Prezesów ORL z zadowoleniem przyjął informacje przekazane przez kol. kol. T. Urbana, Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej ŚIL i A. Dyrdę, Przewodniczącego Okręgowego Sądu Lekarskiego ŚIL o zawiązaniu się Kolegium Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej oraz Kolegium Przewodniczących Okręgowych Sadów, uznając stałą współpracę pomiędzy Konwentem Prezesów ORL a w/w gremiami,  za ważną i przydatną.

Więcej na temat II Śląskich Debat Samorządowych w najbliższym numerze ProMedico.