GRATULACJE DLA PROF. MIECZYSŁAWA CHORĄŻEGO

data: wtorek, 23 maj 2017

Podczas II Śląskich Debat Samorządowych, które odbyły się w Wiśle w dniach 19-21 maja 2017r. prezes ORL Jacek Kozakiewicz  wraz z Okręgowym  Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej Tadeuszem Urbanem  oraz Przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego Adamem Dyrdą w imieniu całej Śląskiej Rodziny Lekarskiej złożyli gratulacje Kawalerowi Orderu Orła Białego prof. dr hab. n. med. dr HC  Mieczysławowi R. Chorążemu, który  był gościem honorowym Debat.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda  uhonorował Pana Profesora tym  najwyższym odznaczeniem państwowym w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny oraz osiągnięć w pracy naukowo-badawczej.
Prof. Mieczysław Chorąży - absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, habilitację uzyskał w Śląskiej Akademii Medycznej. Wieloletni kierownik Zakładu Biologii Nowotworów w Centrum Onkologii  -  Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Pan Profesor nadal pracuje zawodowo. Wspaniały uczony, prawy człowiek, wielki społecznik, żołnierz AK, aktywnie wspierał “S” w okresie stanu wojennego, m. in. podpisał list w sprawie uwolnienia internowanych działaczy Solidarności – odznaczony Złotym Medalem Solidarności.
Wśród składających gratulacje byli m.in.: dr hab. n. med. Damian Czyżewski (Prorektor ds. klinicznych ŚUM w Katowicach), prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk (Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala ( profesor  honorowy  ŚUM , b. przew. KZ  NSZZ Solidarność w  Śl.AM )  oraz prof. Marek Rudnicki (b. wieloletni prezes Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych), a także  delegacja  Naczelnej Izby Lekarskiej  z  prezesem NRL Maciejem Hamankiewiczem.