II KONGRES WYZWAŃ ZDROWOTNYCH

data: sobota, 11 marzec 2017

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się II Kongres Wyzwań Zdrowotnych. W MCK rozmawiali o skutecznym podejmowaniu wyzwań zdrowotnych XXI wieku m.in. przedstawiciele rządu, specjaliści kilkunastu dyscyplin medycznych oraz inni przedstawiciele sektora ochrony zdrowia, a także nauki, biznesu, finansów i organizacji pozarządowych.

Przedstawiciele Śląskiej Izby Lekarskiej wzięli m.in. udział w sesji: "Szanowny pacjencie - suplement diety to nie lek!".

Prezes ORL Jacek Kozakiewicz uczestniczył też w dyskusji w ramach "Edukacyjnego okrągłego stołu". Przedstawił m.in. analizę przygotowaną przez ŚIL, a dotyczącą wynagrodzeń lekarzy oraz demografii.

Odmienność kulturowa wymaga zrozumienia dla pacjenta, ale także uwzględniania praw i obowiązków obu stron - podkreślali specjaliści uczestniczący w sesji poświęconej transkulturowości podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Z badań ankietowych prowadzonych wśród personelu medycznego wynikało, że ponad 80 proc. badanych uważa kształcenie z zakresu wiedzy o transkulturowości za bardzo potrzebne.

- W kontekście medycyny partnerskiej, która jest stosowana na świecie i także w Polsce, należy pamiętać, że niesie ona z sobą zobowiązania dla obu stron. Można zatem oczekiwać, że także pacjent będzie brał pod uwagę pewne reguły, które funkcjonują w danym kraju, także w zakresie opieki medycznej i zwłaszcza w zakresie odpowiedzialności.

Wskazał, że lekarze podlegają pewnym rygorom, które zostały ustanowione w Polsce - chodzi o kwestie związane z odpowiedzialnością zawodową, służbową, cywilną, karną. Muszą więc przestrzegać reguł postępowania, które są elementem prawa stanowionego. - Musimy postępować zgodnie w wytycznymi, które mogą się diametralne różnić w innych państwach - zaznaczył.

Zdaniem prezesa Kozakiewicza, jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest dialog prowadzący do poznawania wzajemnych potrzeb oraz poszanowanie, które - jak stwierdził - wynika z prawa naturalnego.

ATM

Zdjęcia: PTWP