STANOWISKO

STANOWISKO
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach
z dnia 1 marca 2017r.
w sprawie planowanego konkursu na udzielanie świadczeń stomatologicznych

Prezydium ORL w Katowicach po zapoznaniu się z projektem dotyczącym planowanego określenia wielkości etatu przeliczeniowego oraz harmonogramu pracy lekarzy dentystów w związku ze zbliżającym się postępowaniem konkursowym w zakresie leczenie stomatologiczne, wyraża swoje zaniepokojenie informacjami przekazanymi przez dyrektora ŚOW NFZ o braku możliwości   kontynuowania udzielanie świadczeń zgodnie z porozumieniem zawartym ze ŚIL w dniu 8.04.2016 r.

Zrezygnowanie z zasady zachowania proporcjonalności czasu pracy w stosunku do etatu przeliczeniowego, bez zakazu prawnego jej zastosowania, doprowadzi do nieracjonalnego wykorzystania czasu pracy lekarzy dentystów jako wykwalifikowanych pracowników ochrony zdrowia.
W konsekwencji doprowadzi to do sytuacji powstania  iluzorycznej dostępności lekarza dla pacjentów bez możliwości udzielania przez niego świadczeń zdrowotnych. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w systemie nowoczesnej ochrony zdrowia.
Prezydium ORL stoi na stanowisku, że zachowanie proporcjonalności czasu pracy lekarza dentysty  do ilości punktów przypisanych na etat, leży w interesie zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Powinno ono być uwzględnione i jednoznacznie  zdefiniowane w projektowanym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne.

Sekretarz                                                                                                                       Prezes
Okręgowej Rady Lekarskiej                                                                                 Okręgowej Rady Lekarskiej

Krystian Frey                                                                                                            Jacek Kozakiewicz