KASY FISKALNE

data: wtorek, 07 luty 2017

Przypominamy, że od 1 stycznia 2017 r. na mocy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2016 r. poz. 2177), lekarze i lekarze dentyści, którzy rozpoczynają udzielanie świadczeń zdrowotnych – usług medycznych na rzecz pacjentów (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a nie rozliczają się z podmiotem leczniczym – nie wystawiają na jego rzecz rachunku lub faktury) obowiązani są zainstalować kasę fiskalną przed dniem rozpoczęcia sprzedaży usług medycznych.

Poprzednio, zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca grudnia 2016 r., na mocy rozporządzenia z 2014 r., lekarze i lekarze dentyści byli zwolnienie z obowiązku rejestrowania sprzedaży – usług medycznych przy pomocy kas fiskalnych przez okres dwóch miesięcy od miesiąca, w którym udzielili pierwszą taką usługę na rzecz pacjenta – osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

W konsekwencji, obecnie lekarz i lekarze dentyści, obowiązani są posiadać kasę fiskalną od razu, wraz z rozpoczęciem swojej praktyki.

Ponadto, aktualnie obowiązujące rozporządzenie wprowadziło kilka nowych rozwiązań:
1.    zwolnione są usługi w zakresie opieki medycznej jeżeli świadczone są osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
2.    zwolnienie z obowiązku rejestrowania przy pomocy kasy jeśli spełnione są dwa warunki: Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę (lekarz, lekarz dentysta) otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Drugi warunek to świadczenie usług w ten sposób, że usługodawca (lekarz, lekarz dentysta) porozumiewa się przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość lub taką właśnie drogą przesyła mu efekty swojej pracy.

W praktyce jedynie niewielka grupa lekarzy i lekarzy dentystów będzie mogła skorzystać z opisanych wyżej zwolnień. Zwolnienie opisane w punkcie 2 – najczęściej będzie dotyczyć telemedycyny o ile zapłata zostanie dokonana na rachunek bankowy, w SKOK albo za pośrednictwem poczty.

Katarzyna Różycka
radca prawny