KOMUNIKAT PREZESA ORL

data: piątek, 30 grudzień 2016

Komunikat Prezesa ORL w Katowicach

z dnia 30 grudnia 2016 r.

nawiązujący do komunikatu pt."RECEPTY"

zamieszczonego w dniu 19.12.2016 r. na stronie internetowej ŚIL

W związku z licznymi pytaniami dot. wystawiania recept od 1 stycznia 2017 r. i koniecznością uzyskania przez lekarzy stosownych uprawnień w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Katowicach, uprzejmie informuję:

- O napotkanych trudnościach w dostępie do w/w uprawnień przez lekarzy poinformowałem bezzwłocznie Dyrektora ŚOW NFZ dr. J. Szafranowicza, między innymi podczas wspólnego spotkania w dniu 14 grudnia br.

Dyrektor ŚOW NFZ wyjaśnił, że problem wynika z ułomności przygotowanego centralnie programu komputerowego i trwają prace nad jego modyfikacją. Jednocześnie Dyrektor J. Szafranowicz złożył zapewnienie, że podejmie wszelkie działania dla ułatwienia dostępu.

- Lekarze posiadający dotychczas umowy upoważniające do wystawiania recept refundowanych, które wygasają z dniem 31 grudnia 2016 r. i mający dostęp do Portalu NFZ – Portalu Personelu, mogą dokonać aktualizacji danych w Portalu do 30 czerwca 2017 r. Po tej dacie lekarze utracą dostęp do Portalu. Jednocześnie, po 1 stycznia 2017 r. lekarze ci nadal mogą wystawiać recepty na drukach dotychczas posiadanych, które zawierają naniesione unikalne numery recept. Druki te mogą być wykorzystane przez lekarzy nie dłużej niż do końca 31 grudnia 2017 r.

- Lekarze posiadający dotychczas umowy upoważniające do wystawiania recept refundowanych, które wygasają z dniem 31 grudnia 2016 r. i niemający dostępu do Portalu NFZ – Portalu Personelu, mogą uzyskać do niego dostęp w dowolnym terminie. Jeśli lekarz nie uzyska dostępu do Portalu do końca grudnia 2016 r. nie będzie mógł pobrać (nowych) numerów recept. Tym niemniej, lekarz ten może nadal korzystać z posiadanych przez siebie druków recept (na których naniesione są unikalne numery recept), do czasu ich wykorzystania, nie dłużej niż do 31 grudnia 2017 r. Powyższa informacja dotyczy również lekarzy wystawiających recepty pro auctore i pro familiae.

- Ponadto przekazuję, że Śląska Izba Lekarska, w związku z informacjami przekazywanymi od lekarzy seniorów, którzy posiadali dotychczas umowy na wystawianie recept pro auctore i pro familiae i mają trudności z dotarciem do siedziby Śląskiego Oddziału NFZ w Katowicach, podjęła działania zmierzające do ułatwienia kontaktu z Funduszem. W załączeniu treść pisma skierowanego do Dyrektora ŚOW NFZ – Pana Jerzego Szafranowicza wraz z uzyskaną odpowiedzią. Aktualnie prowadzone są dalsze działania, mające na celu ustalenie kompleksowej pomocy dla tej grupy lekarzy, proszę zatem zainteresowanych o cierpliwość. Mam nadzieję, po rozmowie z Dyrektorem J. Szafranowiczem w dniu 29 grudnia br., że w najbliższych dniach będę mógł poinformować o konkretnych decyzjach idących naprzeciw oczekiwaniom tej grupy Koleżanek i Kolegów.

Prezes ORL w Katowicach
Jacek Kozakiewicz