DELEGACJA ŚIL W WILNIE

data: piątek, 28 październik 2016

W przeddzień Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, 30 października 2016 r. na wileńskim cmentarzu na Rossie delegacja Śląskiej Izby Lekarskiej z Prezesem dr. Jackiem Kozakiewiczem złoży kwiaty na odrestaurowanym grobie profesora Karola Władyczki, neurologa i psychiatry oraz odda hołd Wszystkim swoim zmarłym Mistrzom i Nauczycielom spoczywającym w tym miejscu. Planowana jest też wizyta w Ponarach, miejscu kaźni inteligencji wileńskiej, gdzie  pomordowano  blisko 100 000 osób, w tym  20 000  Polaków.  Wizyta przedstawicieli śląskiego samorządu lekarskiego przewiduje także spotkanie z Polskim Towarzystwem Medycznym  i młodzieżą polskiej szkoły.

W lipcu 2015 r. Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej, dr Jacek Kozakiewicz przedstawił Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej  inicjatywę podjęcia renowacji jednego z zaniedbanych grobów lekarskich na Cmentarzu na Rossie. W listopadzie 2015 r. Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach, kierując się potrzebą podejmowania działań mających na celu zachowanie pamięci o zasłużonych polskich lekarzach spoczywających poza granicami Polski postanowiła, w porozumieniu ze stowarzyszeniem Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą i Polskim Towarzystwem Medycznym na Litwie,  objąć opieką pielęgnacyjną i poddać renowacji jeden z grobów zasłużonych lekarzy polskich na Cmentarzu Na Rossie w Wilnie - nagrobek profesora Karola Władyczki. Wyboru grobu do renowacji i opieki dokonało Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach w oparciu o opinię Komisji Historycznej ORL, po uwzględnieniu uwarunkowań terenowo-prawnych właściwych dla Cmentarza Na Rossie. Renowację sfinalizowano ze środków Śląskiej Izby Lekarskiej we wrześniu 2016 roku, nakładem ponad 3000 euro. To niezwykle symboliczny wyraz pamięci śląskiej rodziny lekarskiej o naszych Koleżankach i Kolegach  z Kresów Wschodnich.

Do udziału w uroczystości na cmentarzu na Rossie, 30 października 2016 r. o godz. 12.00 zaproszona została też młodzież, mieszkańcy Wilna oraz przedstawiciele mediów.

ATM