NIE BĘDĄC LEKARZEM MOŻNA URATOWAĆ ŻYCIE

data: poniedziałek, 22 sierpień 2016

Śląska Izba Lekarska wraz ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ rozpoczęła akcję mającą na celu upowszechnianie zasad udzielania pierwszej pomocy. W jej ramach 10 tysięcy plakatów, na których opisany został schemat działania w sytuacji zagrożenia życia trafi do szpitali i przychodni.

Udział w konferencji prasowej w siedzibie śląskiego NFZ wzięli: Prezes ORL Jacek Kozakiewicz, Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Jerzy Szafranowicz, Wojewódzki Konsultant ds. Medycyny Ratunkowej prof. Krystyn Sosada i Naczelnik ds. Służb Mundurowych Śląskiego OW NFZ Jarosław Madowicz.

„Z danych statystycznych wynika, że tylko co czwarta osoba podejmuje się udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia. Jesteśmy świadomi, że nie bierze się to z obojętności Polaków, choć pojedyncze takie przykłady pewnie się zdarzają, ale najczęściej ze strachu przed tym, że coś mogą zrobić źle”  - mówił Prezes ORL Jacek Kozakiewicz.

„Zawsze trzeba się angażować, nie wolno się bać. Nawet, jeśli coś źle zrobimy, jest to lepsze niż niezrobienie niczego. Sam telefon pod numer 112 to już jest udzielanie pierwszej pomocy, ale statystki mówią, że jeżeli świadek zdarzenia podejmie się wykonania uciśnięć klatki piersiowej i sztucznego oddychania - można uratować, co drugą osobę.” – dodał prof. Krystyn Sosada.

Plakaty mają zachęcać mieszkańców regionu do zapoznania się z obowiązującymi zasadami udzielania pierwszej pomocy. Dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz wyjaśnił, że w tych miejscach pacjenci często czekają na wizytę lekarską czy pomoc, a więc mają czas, by przeczytać zamieszczoną na plakacie treść.

Upowszechnienie zasad udzielania pierwszej pomocy to wspólny cel. Dla NFZ jest to  korzystne, bo może doprowadzić do ograniczenia kosztów, Śląskiej Izbie Lekarskiej zależy na tym, by podnosił się poziom świadomości społecznej.

Dlatego od stycznia SIL prowadzi akcję „Nie żyj złudzeniami – zdrowie jest najważniejsze.” To inicjatywa, w której dementowane są mity i przekazywana rzetelna wiedza dotycząca wybranych zagadnień medycznych. Akcja ze Śląskim Odziałem Wojewódzkim NFZ wpisuje się w te działania.

Alicja van der Coghen