ZAPRASZAMY DO LEKTURY POSZERZONEJ WERSJI „PRO MEDICO” – „PRO MEDICO POSTSCRIPTUM”

data: wtorek, 26 lipiec 2016

W internetowym wydaniu pisma Śląskiej Izby Lekarskiej znajdziecie Państwo artykuły, które nie były publikowane w wersji papierowej!  Ta edycja  jest dostępna  tylko w zakładce „Pro Medico”: bieżące numery. Poniżej spis treści marzec-lipiec 2016.

Marzec:

„Latarnie umarłych” – fragmenty eseju dr. Eugeniusza Czubaka (str.28) przedstawionego podczas inauguracji Lekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ŚIL w Brennej.

Sport: Multimedaliści po XIII Igrzyskach Lekarskich w Zakopanem, str. 27.

Spotkanie Wielkanocne w Domu Lekarza – fotorelacja, str.  29-30.

Kwiecień:

„Swoiste przekonanie o wszechmocy medycyny dotyka także wielu przedstawicieli świata medycznego” – napisał w swoim wykładzie pt. „Moralna ambiwalencja współczesnej medycyny” ks. Antoni Bartoszek. Fragment prelekcji wygłoszonej podczas konferencji „Dehumanizacja medycyny”, współorganizowanej przez ŚIL oraz Oddział Śląski Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy -  str. 26.

Czy lekarz może pomóc choremu umrzeć? – program IX Sympozjum „Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej, str.  28-29.

Lwów – symbol czasów dobrych. Jeszcze o prof. Ceypku – o tomie 3 Biblioteki Historycznej ŚIL - Grażyna Ogrodowska, str. 29.

Maj:

IV Krajowa Konferencja Biegłych Sądowych w Częstochowie - relacja dr n. med. Ryszarda Szozdy, str. 22-23.

Z sukcesów śląskich lekarzy: Nowatorska metoda leczenia, oprac. na podstawie materiałów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Sport  „Siatkarskie srebro i złoto dla Silesii” – pisze  dr. Przemysław Rosak, a dr  Leszek Stecuła o sekcji lekkoatletycznej ŚIL.

Czerwiec /lipiec

Kodeks przejrzystości
Z końcem czerwca br. innowacyjne firmy farmaceutyczne przedstawiły opinii publicznej raporty na temat zakresu i wartości współpracy ze środowiskiem medycznym. Obejmują one m.in. koszty związane z udziałem lekarzy w konferencjach naukowych oraz wynagradzania za usługi świadczone przez medyków na rzecz firm – sygnotariuszy Kodeksu Przejrzystości. Czym jest ów Kodeks, jakie ma znaczenie i dlaczego warto o nim mówić – w czerwcowo-lipcowym „Pro Medicum Postscriptum” na s. 23.

Przedmioty z duszą – felieton konserwatora zabytków, Ewy Sońskiej , córki dr Zofii Łukowej. O tym, jak wielka historia  wplotła się w dzieje rodziny , we wstępie pisze Grażyna Ogrodowska, str. 24.

Lekarskie  Chóry na Festiwalu Ave Maria - fotorelacja.

Recenzja książki „Meritum. Prawo medyczne”, Katarzyna Różycka, radca prawny, str. 27.

Noc muzeów z wyjątkową książką, oprac. Grażyna Ogrodowska, str. 27.

Polecamy!

G.O.  AW