KOPERTA ŻYCIA NA ŚLĄSKU - AKCJA SPOŁECZNA.

data: wtorek, 05 lipiec 2016

Celem Koperty Życia jest przede wszystkim pomoc osobom starszym, schorowanym, samotnym, czy z niepełnosprawnościami, które ze względu na swój stan zdrowia nie zawsze są w stanie udzielić pełnej informacji służbom ratowniczym. Bezpośrednimi w związku z tym adresatami Śląskiej Koperty Życia są przede wszystkim zespoły ratownictwa medycznego, ale i również pozostałe służby podejmujące interwencję, jak np. policja, czy straż pożarna.
Wykorzystanie informacji zawartych w Kopercie Życia pozwoli na postawienie jak najszybszej diagnozy, zastosowanie trafnego leczenia, co może  uratować komuś życie.

Koperta Życia to specjalna, plastikowa koperta, którą należy umieścić w widocznym miejscu w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne. Samą lodówkę należy oznaczyć naklejką. W Kopercie Życia osoby udzielające pierwszej pomocy znajdą informacje o chorobach, przyjmowanych lekarstwach czy uczuleniach osoby ratowanej. Ważne jest też, aby podać dane osoby, którą powinno się zawiadomić np. o przewiezieniu pacjenta do szpitala.
Inicjatorami akcji są: Rzecznik Praw Obywatelskich, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach.
Materiały Śląskiej Koperty Życia są do pobrania na stronach partnerów akcji: Marszałka Województwa Śląskiego, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dr Aleksandra Wentkowska, Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach