KONFERENCJA NT. KONFLIKTU SEROLOGICZNEGO

data: piątek, 01 lipiec 2016

29 czerwca w Domu Lekarza odbyła się konferencja nt. „Aspektów profilaktycznych, diagnostycznych i prawnych konfliktu serologicznego”. Kierownikiem naukowym wydarzenia była prof. dr hab. n. med. Anita Olejek z Katedry i Oddziału Klinicznego Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Bytomiu, we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa reprezentowanym przez lek. med. Bożenę Drybańską.

Konferencję, którą otworzył Prezes OLR w Katowicach dr Jacek Kozakiewicz, rozpoczął wykład prof. Anity Olejek, która podczas wystąpienia omówiła następstwa konfliktu,  konsekwencje ekspozycji na obce antygeny oraz znaczenie badań przesiewowych po rozpoznaniu ciąży. Przytoczyła także obowiązujące od 2015 roku  zalecenia konsultanta krajowego prof. Stanisława Radowickiego oraz prezesa PTG prof. Mirosława Wielgosia.
O konflikcie serologicznym w ujęciu następstw prawnych oraz etiopatogenezie, diagnostyce i profilaktyce mówił dr n. med. Tadeusz Urban – Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.
Aspekt diagnostyki immunohematologicznej konfliktu serologicznego matczyno-płodowego został w porywający sposób omówiony przez mgr Katarzynę Szczudło z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Konkluzją spotkania była deklaracja konsultanta wojewódzkiego w zakresie ginekologii i położnictwa – prof. Anity Olejek oraz konsultanta wojewódzkiego ds. transfuzjologii klinicznej – lek. med. Bożeny Drybańskiej o podjęciu rozmów ze śląskim oddziałem NFZ na temat zasad finansowania badań z zakresu diagnostyki i profilaktyki konfliktu serologicznego, celem wypracowania zaleceń praktycznych dla śląskich położników.

Prezentacje z konferencji można znaleźć pod linkiem: http://www.izba-lekarska.org.pl/956-meterialy_ze_szkolen