data: poniedziałek, 14 luty 2011
W dniu 8 lutego 20011 w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej z inicjatywy   prezesa ORL  dr Jacka Kozakiewicza odbyło się spotkanie z  prezesem Sądu Okręgowego w Katowicach SSO   Moniką Śliwińską , przy  udziale   SSO  Teresy Truchlińskiej-Babirackiej, przewodniczącego zespołu do spraw orzekania i opiniowania sądowo – lekarskiego ORL  dr Ryszarda Szozdy i Radcy Prawnego  mec. Krystiana Niczpana.

Problematyka spotkania dotyczyła m.in. właściwych  relacji sądów z biegłymi  w  dziedzinie medycyny , określenia  statusu  biegłego sądowego, jak powinna wyglądać pomoc nowym biegłym, włączenia się samorządu lekarskiego  do szkoleń biegłych i zmiany charakteru szkoleń. Poruszono oczywiście problematykę wynagrodzeń za  sporządzane opinie przez  biegłych lekarzy  , w  znacznej mierze odbiegające  od stawek innych biegłych.  Pani Prezes  SO  podzieliła  stanowisko prezesa ORL  , że biegli  lekarze , zwłaszcza  w złożonych sprawach , mają prawo ubiegać  się  o honorarium odpowiadające  nakładowi  pracy i kwalifikacjom , pomimo  nadal  obowiązującego Rozporządzenia  z 1975 r. , którego  zmiany środowisko  lekarskie  domaga się od wielu lat.

Pani prezes Sądu Okręgowego zwróciła się z prośbą o pomoc w zachęceniu lekarzy do podejmowania funkcji lekarza sądowego. Na zakończenie wyznaczono tematy  do  omówienia w trakcie kolejnego spotkania , które zaplanowano  w końcu marca br.

dodał Przemysław Skiba