WAŻNY KOMUNIKAT DLA P.T. KOLEŻANEK i KOLEGÓW

data: środa, 09 luty 2011

Informacja na temat projektu ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Komunikat - RECEPTY

W związku z pojawiającymi się informacjami jakoby w nowym projekcie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych miałyby się znaleźć przepisy wprowadzające odpowiedzialność karną lekarza za błędy popełniane przy wypisywaniu recept, informuję :

28 stycznia Naczelna Rada Lekarska opublikowała na swojej stronie internetowej (www.nil.org.pl) opinię zespołu radców prawnych, dotyczącą tej kwestii. Czytamy w niej m. in.:

..W obecnym stanie prawnym nie ma przepisów, które uznawałyby za przestępstwo błędne wystawienie przez lekarza recepty. (...) Projekt ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych również nie zawiera przepisów, które uznawałby za przestępstwo wystawienie przez lekarza błędnej recepty."

Opinię tę 4 lutego potwierdził portal rynekzdrowia.pl powołując się na wypowiedź rzecznika Ministerstwa Zdrowia, Piotra Olechno. Z jego słów wynika, że w projekcie ustawy są przewidziane kary za fałszowanie recept i działania korupcyjne, nie zaś za błędy popełnione przy wypisywaniu recept. Podobne stanowisko wyraża też zespół radców prawnych Śląskiej Izby Lekarskiej

Jacek Kozakiewicz Prezes ORL

dodał