ZAPROSZENIE NA KONFERENCJE "SUPLEMENT TO NIE LEK"

data: środa, 13 kwiecień 2016

18 kwietnia 2016 r. o godz. 10.00 w Śląskiej Izbie Lekarskiej odbędzie się otwarty panel ekspercki dotyczący suplementacji pt.” Suplement to nie lek”. Ma on zapoczątkować cykl spotkań pod hasłem: „Nie żyj złudzeniami - zdrowie jest najważniejsze”.

Co roku na suplementy diety wydajemy miliardy złotych, czasem kosztem leków czy innych uzasadnionych wydatków. Mało jest dziś chyba ludzi, którzy nie sięgnęli po tego typu środki. Objęte tak szeroką  reklamą stały się „hitem” niejednej apteki. Często zapominamy jednak, że to nie lekarstwa.

Zaproszenie do dyskusji przyjęli:

prof. dr hab. n.med. Bogusław Okopień konsultant krajowy w dziedzinie farmakologii klinicznej, kierownik Katedry Farmakologii oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej SUM z wykładem pt.” Interakcje wielolekowe, czy raczej ryzyko polisuplementacji”

oraz

dr n. farm. Piotr Brukiewicz Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej z wykładem pt. "Suplementy 2016-fakty i mity okiem farmaceuty".

Gospodarzem i moderatorem panelu będzie dr n. med. Jacek Kozakiewicz Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach

Z raportu TNS Polska z 2014 roku dotyczącego świadomego samoleczenia w Polsce[i] wynika:

41 % badanych uważa, że suplementy leczą,

37 % badanych uważa, że suplement został sprawdzony względem skuteczności,

50% badanych uważa, że suplement jest tak samo kontrolowany jak leki,

66% badanych nie wie, że suplement nie ma badań potwierdzających jego działanie,

75 % badanych nie wie, że suplement można przedawkować.

Suplementami są środki spożywcze, które mają uzupełniać dietę, ale nie leczyć.

Powodem ich zażywania jest zwykle chęć poprawy kondycji, zmęczenie, nadwaga lub problemy zdrowotne jak np. wypadanie włosów.

Rynek suplementów diety jest ogromny. Ile tych produktów jest dokładnie, nie wiadomo. Szacuje się, że to nawet 15 tysięcy rodzajów preparatów. Ponieważ nie są lekami, nie podlegają takiej kontroli. Są badane tylko wyrywkowo.

Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy 18 kwietnia o godz.10.00 do Śląskiej Izby Lekarskiej, Katowice ul. Grażyńskiego 49a.

[i] Z wykładu prof. dr. hab. n.med. Bogusława Okopienia „Z farmakologią w samodzielność”; za centrumprasowe.pap.pl

Dekalog racjonalnego wyboru czyli co musimy wiedzieć zanim kupimy suplement diety.

Rekomendacje Śląskiej Izby Lekarskiej i Śląskiej Izby Aptekarskiej

1.     Reklama nie leczy.
  2.     Zapytaj farmaceutę czy kupowany preparat jest suplementem czy lekiem.
  3.     Suplementy diety są żywnością (tak jak chleb czy sery), choć ich forma i miejsce sprzedaży nie kojarzą się nam z artykułami  spożywczymi.
  4.     Konsultuj z lekarzem lub farmaceutą dobór suplementów diety.
  5.     Jeżeli niedobór ważnych dla zdrowia składników spowodował chorobę, to wówczas potrzebny jest lek, a nie suplement.
  6.     Suplementy diety przyjmowane w nieuzasadnionych przypadkach niekorzystnie wpływają na zdrowie.
  7.     Suplementy wchodzą w niebezpieczne dla zdrowia i życia interakcje z lekami.
  8.     Suplement można przedawkować.
  9.     Suplementy w odróżnieniu od leków nie podlegają odpowiednim badaniom, rejestracji i ścisłemu nadzorowi.
  10.     Nie kupuj suplementów diety w internecie.