KONGRES WYZWAŃ ZDROWOTNYCH – HEALTH CHALLENGES CONGRESS (HCC)

data: czwartek, 04 luty 2016

Minister zdrowia RP, przedstawiciele rządu, Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych z kraju i zagranicy, przedstawiciele środowisk związanych z sektorem ochrony zdrowia, nauką, biznesem, finansami, rynkiem ubezpieczeniowym, organizacjami pozarządowymi, polityką, administracją publiczną i samorządową oraz mediami wezmą udział w Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Wydarzenie potrwa trzy dni, z czego ostatni dzień będzie otwarty dla mieszkańców regionu. Kongres Wyzwań Zdrowotnych – Health Challenges Congress (HCC) odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w dniach 18-20 lutego 2016 r.

Kongres zainauguruje minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, w debatach i dyskusjach udział wezmą także przedstawiciele rządu i parlamentu RP m.in.: Alicja Chybicka, poseł, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Beata Małecka-Libera, poseł, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia, Krzysztof Łanda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne, a także Marian Zembala – Poseł RP, Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Minister Zdrowia w 2015 r. Gościem specjalnym Kongresu Wyzwań Zdrowotnych będzie Vytenis Andriukaitis – Komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Komisja Europejska.

– To pierwsze wydarzenie takiej skali na Śląsku. Serdecznie zapraszamy do udziału ufając, że Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach stanie się okazją do debaty i porozumienia wielu – często różnych – środowisk. Spotkanie w jednym miejscu znamienitych i różnorodnych gości to okazja do merytorycznego dyskursu i licznych rozmów kuluarowych, wygenerowania pomysłów na działanie, czerpania inspiracji i wiedzy praktycznej– mówi Wojciech Kuta, redaktor naczelny Miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.
Podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbędzie się ponad 40 sesji dyskusyjnych. Wiedzą
i doświadczeniem z uczestnikami wydarzenia podzieli się ponad 250 ekspertów i praktyków branży, m.in.: Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland S.A., Jan Duława, prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Zbigniew Kalarus, kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM, Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura WHO w Polsce, Mirosław J. Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji ISKIERKA.
W poszczególnych debatach tematycznych udział wezmą przedstawiciele sektora z całej Polski.
O miejscu szpitali w systemie ochrony zdrowia i zarządzaniu tymi placówkami dyskutować będą m.in.: Barbara Bulanowska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Grzegorz Gielerak,, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, Bogdan Koczy, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Maciej Kowalczyk, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Iwona Łobejko, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, Klaudia Rogowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 7 w Katowicach, Górnośląskie Centrum Medyczne. Wśród omawianych zagadnień znajdą się m.in.: priorytetowe wyzwania zdrowotne nadchodzących dwóch dekad, czynniki demograficzne, wyzwania stojące przed politykami
w dobie starzejącego się społeczeństwa, trendy z zakresu diagnostyki i terapii w kilkunastu dziedzinach medycyny oraz edukacja lekarzy i pacjentów, a także rosnące znaczenie profilaktyki i medycyny zapobiegawczej. Główne przesłanie Kongresu to spojrzenie w przyszłość – identyfikowanie oraz omówienie priorytetowych wyzwań zdrowotnych w perspektywie lat 2016-2036. Tematy debat ekspertów obejmą kluczowe zagadnienia w kilkunastu dziedzinach medycyny, m.in.: kardiologii, kardiochirurgii, onkologii, neurologii, diabetologii, chorób płuc, ortopedii i traumatologii, chorób wewnętrznych, reumatologii, ginekologii i położnictwa, geriatrii. Kongres Wyzwań Zdrowotnych adresowany jest również do mieszkańców regionu. 20 lutego 2016 r., pod hasłem „Medycyna jest dla ludzi”, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym
w Katowicach odbędzie się cykl otwartych dla publiczności wykładów specjalistów z wybranych dziedzin medycyny, rozmowy o zdrowiu ze znanymi osobami świata kultury, sportu i mediów, a także koncerty, wystawy, projekcje filmów o tematyce zdrowotnej.
Podczas dnia otwartego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, prezes ORL Jacek Kozakiewicz przedstawi ideę powstania na terenie Województwa Śląskiego Muzeum Medycyny i Farmacji. W zrewitalizowanej przestrzeni Strefy Kultury powstanie Strefa Zdrowia – Poradnia HCC i Dom Zdrojowy HCC.

Organizatorem HCC jest Grupa PTWP SA, wydawca miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia, organizator m.in.: Forum Rynku Zdrowia, corocznej, jednej z najbardziej prestiżowych i reprezentatywnych debat publicznych dedykowanych aktualnej sytuacji na rynku zdrowia oraz przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce, a także Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, największej imprezy biznesowej Europy Centralnej oraz Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, głównej debaty o gospodarce Polski Wschodniej.

Zapraszamy na stronę www.hccongress.pl
Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl