ODSŁONIĘCIE PAMIĄTKOWEJ TABLICY ŚIL W 34. ROCZNICĘ PACYFIKACJI KOPALNI „WUJEK”

data: czwartek, 26 listopad 2015

16 grudnia br. ok. godz. 17 30  przy Pomniku Poległych Górników Kopalni „Wujek” nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy ufundowanej przez  Śląską  Izbę Lekarską, poświęconej
„LEKARZOM, PIELĘGNIARKOM ORAZ WSZYSTKIM, KTÓRZY OFIARNIE NIEŚLI POMOC BOHATERSKIM  GÓRNIKOM RANNYM 16 GRUDNIA 1981 r. PODCZAS PRZEPROWADZONEGO W CZWARTYM DNIU STANU WOJENNEGO ZBRODNICZEGO ATAKU ZOMO NA KOPALNIĘ „WUJEK”- Z WDZIĘCZNOŚCIĄ ZA ICH ODWAGĘ I POŚWIĘCENIE”

Serdecznie zapraszam do udziału w rocznicowych uroczystościach, tradycyjnie rozpoczynających się Mszą Św. o godz. 16.00 w pobliskim Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego ((ul. Piękna 8, Katowice).  Później uczestnicy przejdą pod Krzyż-Pomnik przy Kopalni, gdzie odbędzie się Apel Poległych. Początek uroczystości, w czasie której nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy planowany jest na ok. godz. 17.30.
34. rocznica pacyfikacji KWK  „Wujek” to rocznica wielkiej tragedii stanu wojennego, podczas której zginęło dziewięciu bohaterskich górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. W porozumieniu ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, przy akceptacji  wielu organizacji społecznych, samorządowych, związkowych i kościelnych, Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach decyzją z dnia 24 czerwca 2015 roku ufundowała okolicznościową tablicę, nawiązującą w swej treści do podobnej ,znajdującej się w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie, gdzie także trafiali ranni i poszkodowani. ( Pod tą właśnie tablicą, również 16 grudnia 2015 r., w Katowicach-Ligocie  w holu Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Medyków 14 , o godz. 12.00 odbędzie się rocznicowa uroczystość złożenia kwiatów, zorganizowana przez  Stowarzyszenie „Solidarność i pamięć”. )
Śląskie środowisko lekarskie postanowiło upamiętnić niezłomną postawę lekarzy, pielęgniarek i wszystkich niosących pomoc w niezwykle trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia. Postawa ta, będąca świadectwem poświęcenia oraz dochowania największym wartościom zawodowej misji, powinna być naszym zdaniem w szczególny sposób uwieczniona.

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
Jacek Kozakiewicz