KONFERENCJA „DEHUMANIZACJA MEDYCYNY”

data: poniedziałek, 12 październik 2015

10 października w „Domu Lekarza” w Katowicach odbyła się interdyscyplinarna konferencja naukowa pt.: „Dehumanizacja medycyny”, której pomysłodawcami i organizatorami były Śląska Izba Lekarska i Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich Oddział Śląski (KSLP). Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: minister zdrowia prof. Marian Zembala, ks. Arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki oraz prezes ORL w Katowicach dr n. med. Jacek Kozakiewicz i prezes KSLP dr n. med. Elżbieta Kortyczko. Październikowa konferencja zainaugurowała debatę mającą zwrócić uwagę szerokiej opinii publicznej na narastający problem dehumanizacji oraz wpłynąć na zahamowanie tego niebezpiecznego procesu. Otwierając to wydarzenie prezes Jacek Kozakiewicz zwrócił uwagę na kilka najważniejszych kwestii, do których należą: wszechobecny prymat pieniądza i podporządkowanie mu niemal wszystkich kluczowych decyzji, nowomowa czyli patologia języka polegająca na rugowaniu dobrze znanych terminów takich jak „lekarz” czy „leczenie” i zastępowanie ich w sposób bezosobowy słowami „świadczeniodawca”, „procedury”, „produkty” itp.,  biurokracja – papierowy potop, z którym w codziennej pracy, w coraz większym zakresie, borykają się lekarze i lekarze dentyści, segmentacja medycyny skutkująca tym, że lekarz w myśl zasad opracowanych przez Fundusz nie powinien zajmować się pacjentem całościowo, a jedynie ograniczać się do leczenia konkretnego schorzenia, co szczególnie widoczne jest na oddziałach szpitalnych. Szerzej tą problematykę omówili zaproszeniu do udziału w konferencji wykładowcy prof. Jan Duława (kierownik naukowy konferencji), dr. hab. n. hum. Danuta Krzyżyk, ks. dr hab. n. teolog. Antoni Bartoszek, ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer oraz dr n. med. Marcin Jabłoński.
Patronami medialnymi konferencji byli: Dziennik Zachodni, Gość Niedzielny, Radio „eM” i TVP Katowice.

Uczestnicy Konferencji minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego kilka dni wcześniej prof. Szczepana Łukasiewicza, wybitnego chirurga, laureata „Wawrzynu Lekarskiego”, najwyższego wyróżnienia Śląskiej Izby Lekarskiej.

W przededniu konferencji dr Barbara Kopczyńska, wiceprezes Oddziału Śląskiego KSLP i prezes ORL Jacek Kozakiewicz byli gośćmi programu w „Radiu Katowice”. Rozmowa,  której gospodarzem był red. Wojciech Skowroński, dotyczyła problematyki konferencji „Dehumanizacja medycyny”

Poniżej link do tej audycji: