W OBRONIE TAJEMNICY LEKARSKIEJ

data: środa, 26 sierpień 2015

W ubiegłym tygodniu Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach i Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach podjęły jednobrzmiące stanowiska w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (druk senacki 967) i wspólnie skierowały pisma w tej sprawie do Prezes Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów, którzy mają możliwość wprowadzenia poprawek do proponowanej nowelizacji.

Zdaniem obu samorządów zawarte w projekcie zapisy spowodują osłabienie gwarancji zachowania tajemnic zawodowych, kluczowych dla prawidłowego wykonywania zawodów  lekarza i adwokata. W stanowiskach czytamy m.in.:

„Projekt w przekazanym Sejmowi kształcie przewiduje wprost, że osoby związane tajemnicą zawodową mogą być poddawane takim metodom inwigilacji, jak podsłuch, czy zbieranie danych o lokalizacji telefonów komórkowych. To funkcjonariusz będzie oceniał, czy zebrany materiał jest objęty tajemnicą zawodową. Zainteresowani, w tym adwokaci i lekarze, których tajemnica dotyczy nie zostaną nawet poinformowani, że byli poddani formom inwigilacji. Takie rozwiązania nie dadzą pogodzić się z zasadami demokratycznego państwa, albowiem czynią tajemnicę zawodową fikcją.”

W załączeniu skan listu adresowanego do pani premier Ewy Kopacz