DO P.T. LEKARZY - CZŁONKÓW RAD SPOŁECZNYCH PUBLICZNYCH ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ

data: piątek, 14 styczeń 2011

W ostatnim okresie docierają do mnie sygnały o nieprawidłowościach przy zwoływaniu posiedzeń rad społecznych w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, polegających na bezprawnym eliminowaniu przedstawicieli związków zawodowych lekarzy z uczestnictwa w tych posiedzeniach, a także nie zapraszaniu przedstawicieli samorządów zawodowych.

Przypominam, że stosownie do przepisów ustawy o zoz art. 45 przedstawiciel organizacji  związkowej uczestniczy w posiedzeniach plenarnych rady społecznej zoz. Jest  to więc prawo  i zarazem obowiązek organizacji związkowej działającej w zoz aby skutecznie zabiegać o umożliwienie jej wykonywanie tego prawa.

Udział przedstawicieli lekarskich związków zawodowych jak i przedstawicieli samorządu lekarskiego w posiedzeniach rad społecznych pozwala skuteczniej wpływać na prawidłowe funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej, w tym także na wypracowywanie właściwych relacji pomiędzy lekarzami i kierownictwem zoz-ów.

Mając powyższe na względzie apeluję do P.T. Koleżanek i Kolegów lekarzy, członków rad społecznych publicznych zoz-ów aby w swej działalności zwracali uwagę czy możliwość uczestniczenia przedstawicieli związkowych i samorządowych w posiedzenia rady społecznej zostaje każdorazowo należycie zagwarantowana.

Prezes ORL

Jacek Kozakiewicz