data: środa, 03 czerwiec 2015

Przestrzegamy przed ofertami firm przedstawiającymi obowiązkowe szkolenia dla lekarzy i lekarzy dentystów z zakresu ochrony danych osobowych, ochrony środowiska czy gospodarką odpadami.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy o zawodach lekarz i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 464) oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. z 2004 r. Nr 231, poz. 2326), lekarze i lekarze dentyści mają prawo i obowiązek doskonalenia zawodowego, w szczególności w różnych formach kształcenia podyplomowego.

Wskazane Rozporządzenie definiuje pojęcie doskonalenia zawodowego lekarza, które obejmuje aktywność zawodową w ramach samokształcenia lub w zorganizowanych formach kształcenia podyplomowego poprzez odbywanie szkolenia specjalizacyjnego, nabywanie umiejętności zawodowych z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych oraz doskonalenie w innych formach kształcenia.

Podkreślić należy, że wśród innych form kształcenia nie przewidziano żadnych kursów lub szkoleń niezwiązanych z wykonywaniem zawodu lekarza. Tym samym, prosimy o rozwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczącej uczestnictwa w ww. kursach lub szkoleniach. W przypadku wątpliwości co do konieczności udziału w takim kursie, istnieje możliwość zasięgnięcia porady w Śląskiej Izbie Lekarskie.

Zespół Radców Prawnych
Śląskiej Izby Lekarskiej