RECEPTY

data: piątek, 27 luty 2015

Od 1 stycznia br. pacjenci kontynuujący leczenie mogą otrzymać receptę bez konieczności poddania się badaniu lekarskiemu. Szczegóły porady receptowej na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta,  oraz w internetowym wydaniu Pro Medico

Ustawą z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r., poz. 1138), zmieniono brzmienie przepisu art. 42 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Dotychczasową treść przepisu oznaczono jako ust. 1 i dodatkowo, dodano kolejne ustępy,  ust. 2 - 5, które wprowadzają możliwość "zaocznego" wystawienia recepty.

Warunkiem dopuszczalności wystawienia przez lekarza/lekarza dentystę takiej recepty jest kontynuacja wcześniejszego leczenia pacjenta, wtedy gdy jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej.

Ww. recepty mogą być przekazane:
1)    osobie upoważnionej przez pacjenta do odbioru recepty albo przedstawicielowi ustawowemu pacjenta,
2)    osobie trzeciej, jeżeli pacjent oświadczy podmiotowi udzielającemu świadczeń zdrowotnych, że recepty mogą być odebrane przez osoby trzecie bez szczegółowego określania tych osób.

Opisane wyżej zasady dotyczące recept lekarskich stosuje się także do wystawianych zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

opr. Katarzyna Różycka
radca prawny