Relacja ze spotkania NFZ ze ŚIL w sprawie kontraktowania usług stomatologicznych.

data: środa, 15 grudzień 2010

Dnia 14.12.2010 r. w siedzibie Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach na zaproszenie dyrektora Zygmunta Klose odbyło się spotkanie, którego tematem było kontraktowanie usług stomatologicznych na rok 2011. W spotkaniu uczestniczyli z ramienia Śląskiej Izby Lekarskiej pani Wiceprezes Halina Borgiel-Marek i lekarz stomatolog Adam Jurczak. Narodowy Fundusz Zdrowia reprezentowali dyrektor Zygmunt Klose, Bożena Gil, Ewa Noll-Pluta, Aleksander Brzęska.

Według informacji przedstawicieli Funduszu na zakontraktowanie usług stomatologicznych z wszystkimi oferentami województwa śląskiego brakowało 78 mln złotych, co wymusiło radykalne obniżenie ilości świadczeniodawców na rynku. Jednocześnie z danych przedstawionych przez ubezpieczyciela wynika, iż zabezpieczył dostępność do leczenia stomatologicznego na większości podległego terenu. W nielicznych przypadkach występowania tzw. „białych plam„, NFZ ma zamiar ogłosić na początku stycznia przyszłego roku dodatkowe konkursy, które mają zagwarantować pacjentom pełną dostępność do świadczeń gwarantowanych. W rozmowach poruszono temat nieprawidłowości w ofertach składanych przez podmioty, co według Komisji Konkursowej w znacznej mierze przyczyniło się do dużej liczby odrzuconych ofert. Omawiano także status świadczeniodawców, którzy w postępowaniu otrzymali kontrakty na przyszły rok. Podpisanie umów nastąpi po zakończeniu trybu odwoławczego, a na początku roku 2011 NFZ planuje skontrolowanie placówek pod kontem zgodności stanu faktycznego z przedstawionym w ofercie. Rozbieżności będą podstawą do natychmiastowego rozwiązania umowy. Na początku nowego okresu rozliczeniowego gabinety zobowiązane są do pracy w 6 godzinnym harmonogramie przedstawionym w ofercie, aż do oficjalnego stanowiska ubezpieczyciela w kwestii proporcjonalnego dostosowania godzin pracy do ilości punktów przypadających na etat.

dodał

Adam Jurczak