Czas przechowywania sterylizowanych narzędzi i sprzętu

W dniu 12 listopada 2013 KS NRL skierowała do pana Marka Posobkiewicza, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego, pismo w sprawie długości czasu przechowywania sprzętu medycznego i wyrobów medycznych wielorazowego użycia sterylizowanych w gabinetach stomatologicznych.  W związku z tym pismem do wiadomości KS NRL przesłano pismo Narodowego Instytutiu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

W piśmie czytamy m.in.:
"Okres przechowywania sterylnych wyrobów medycznych zależy od warunków zewnętrznych podczas magazynowania, transportu i wszystkich manipulacji"
"okresy przechowywania nie są podawane w normach europejskich i normach międzynarodowych"
"Wyznaczenie okresu przechowywania materiałów sterylnych należy do obowiązków osoby odpowiedzialnej za sterylizację"
Zakład Zwalczania Skażeń Biologicznych Państwowego Zakładu Higieny zaproponował okres 6 miesięcy przechowywania dla wyrobów poddanych sterylizacji w opakowaniu papierowofoliowym"
"Na podstawie rozpatrywanej korespondencji można wysnuć wniosek, że nadzór epidemiologiczny w dalszym ciągu respektuje przytoczone wyżej zalecenia"