VI ANDRZEJKI STOMATOLOGICZNE
AAA

OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE LEKARZY ŚIL

MISTRZOSTWA POLSKI LEKARZY W MARATONIE

Nasz sportowy nestor - Piotr Mikołajczyk,  wystartował w jubileuszowym (dwudziestym)  20. PKO Poznań Maraton. Do startu zgłosiło się ponad siedem tysięcy,  a ukończyło maraton  4949 zawodników.

Piotr Mikołajczyk w kategorii open zajął 3274 miejsce pokonując ponad 1600 znacznie młodszych konkurentów. Równolegle zostały rozegrane  Mistrzostwa Polski Lekarzy w Maratonie.

Na 71 startujących lekarzy i lekarek Piotr zajął  42 miejsce, a w swojej kategorii wiekowej - 1 miejsce. Otrzymał puchar dla najstarszego zawodnika Mistrzostw. Maraton rozegrany został na typowym dystansie liczącym 42 km i 195 m.

Piotr w przyszłym roku ukończy 80 lat i planuje udział w licznych maratonach między innymi w maratonie w Chicago.

Stefan Madej

XVIII MISTRZOSTWA POLSKI LEKARZY W SZACHACH

W dniach 3-6.10.2019 w Kielcach odbyły się XVIII Mistrzostwa Polski Lekarzy w Szachach.
O godz. 9.00 odbyło się uroczyste otwarcie Mistrzostw, a zaraz po nim rozpoczęto Turniej Szachów Błyskawicznych (5 minut na zawodnika). Rywalizowano na dystansie 13 rund, zawodnicy grali systemem kołowym, każdy z każdym. Zwycięzcą okazał się Błażej Kaleta (13 pkt, Izba Lekarska w Warszawie), drugie miejsce zajął reprezentant Śląskiej Izby Lekarskiej Miłosz Lorek (10,5pkt), na trzecim miejscu uplasował się Piotr Wiśniewski (10 pkt, Świętokrzyska Izba Lekarska).
W sobotę 5.10 rozpoczął się główny turniej Mistrzostw Rapid (15 minut na zawodnika). Wzięło w nim udział 24 zawodników, grano na dystansie 13 rund, z czego 8 rund odbyło się w sobotę, a 5 rund w niedzielę, w ostatnim dniu Mistrzostw. W wyniku zaciętej rywalizacji czołowe miejsca zdobyli:
1. m-ce Kaleta Błażej IL w Warszawie 13 pkt.
2. m-ce Lorek Miłosz Śląska IL 10,5p.
3. m-ce Tomaszewski Jarosław Gdańska IL 9 p.

W punktacji drużynowej wygrał zespół Gdańskiej IL, który uzyskał 23 pkt. 2 m-ce Świętokrzyska IL 22 pkt. i 3m-ce Dolnośląska IL 20 pkt. Podczas ceremonii zamknięcia Dyrektor Mistrzostw Piotr Wiśniewski oraz Przedstawiciel Śląskiej Izby Lekarskiej -głównego Organizatora Mistrzostw, Jerzy Pabis wręczyli zwycięzcom nagrody.

ZŁOCI SIATKARZE ŚIL W NIECHORZU

W dniach od 13 do 16 czerwca 2019 r. odbyły się tradycyjnie już w Niechorzu XIII Mistrzostwa Polski Lekarzy w Piłce Siatkowej Plażowej. W zawodach wzięło udział 21 drużyn w kategorii OPEN, 18 drużyn w kategorii MIKSTY (pary mieszane, co najmniej jeden lekarz, by małżeństwa lekarz - nie-lekarz mogły wystartować w zawodach) oraz trzy drużyny w kategorii kobiet. Siatkarze reprezentacji Śląskiej Izby Lekarskiej SILESIA, tym razem w zespołach dwuosobowych, stanowili czołówkę mistrzostw!
W najbardziej prestiżowej kategorii OPEN złoty medal zdobyli Jakub Michalski i Wojciech Luboń (zdjęcie nr 1), miejsca 5-8 (bez rozgrywania już tych meczy z powodu braku czasu, zbyt duża frekwencja) pary Przemysław Rosak i Michał Fatyga (zdjęcie nr 2) oraz Tomasz Dunaj i Mateusz Patkowski. W kategorii MIKSTY złoty medal również przypadł ŚIL dla pary Jakub Michalski i Elżbieta Buszkiewicz, a miejsce czwarte w tej kategorii zajęli Małgorzata Kozikowska i Wojciech Luboń.

Kolejna okazja do odskoczni od codziennej pracy będzie już we wrześniu (4.-8.09.2019 r.) podczas XVII Igrzysk Lekarskich. Razem z Przewodniczącym Komisji Sportu Śląskiej Izby Lekarskiej dr Stefanem Madejem serdecznie zapraszamy do udziału w wybranej dyscyplinie.

Do zobaczenia w Zakopanem!

dr n. med. Przemysław Rosak

Od lewej: dr Maciej Lewandowski (OIL Szczecin - organizator), dr Wojciech Luboń i dr Jakub Michalski  z córeczką  dr Maciej Mrożewski (OIL Szczecin - organizator), dr Cezary Sierant (OIL Szczecin – organizator).
 Przemysław Rosak (koszulka nr 1) i Michał Fatyga (koszulka nr 2)

PŁYWACY OPŁYWAJĄ W SUKCESY

Od 4 do 6.04.2019 r. w Dębicy odbyły się XV Mistrzostwa Polski Lekarzy w Pływaniu, gdzie Śląską Izbę Lekarską reprezentowało dziesięcioro zawodników. Zarówno wielokrotni bywalcy tych zawodów jak i startujący po raz pierwszy wykazali się wolą walki oraz świetnym przygotowaniem do rywalizacji.

Danuta Ziarko – 8 złotych medali w konkurencjach indywidualnych oraz tytuł Najlepszej Zawodniczki Mistrzostw

Marek Trzensiok – 9 złotych medali w konkurencjach indywidualnych oraz tytuł piątego zawodnika mistrzostw

Jan Wilczek – 1 złoty medal oraz 3 srebrne indywidualnie oraz tytuł drugiego zawodnika mistrzostw

Marek Kowalczewski – złoty i srebrny medal

Karol Pałka – indywidualnie złoto, brąz i trzy srebrne medale

Michał Kępiński – dwa złote i trzy brązowe medale indywidualnie

Marcin Sarna – trzy srebrne i dwa brązowe krążki indywidualnie

Jan Kalka – złoto, brąz i dwa srebra indywidualnie

Warta Edward – trzy brązowe i srebrny medal w zmaganiach indywidualnych

Sztafety mężczyzn też dały popis umiejętności. Pierwsze miejsce zajęła sztafeta w składzie: Jan Wilczek, Marek Trzensiok, Michał Kępiński i Karol Pałka. Piątą sztafetą mężczyzn w zawodach okazał się  zespół w składzie Marek Kowalczewski, Marcin Sarna, Jan Kalka oraz Andrzej Szwej.

Najlepszą sztafetą mieszaną 4 x 50m na zawodach została również reprezentacja ŚIL w składzie: Danuta Ziarko, Martyna Trzensiok, Marek Trzensiok i Michał Kępiński.

W ogólnej punktacji drużynowej z trzynastu izb lekarskich Śląska Izba Lekarska zajęła zasłużone drugie miejsce, ustępując jedynie gospodarzom zawodów.

Marzena Morawiec-Trzensiok

LEKKOATLECI W NATARCIU

24-30 marca 2019 r. w Toruniu odbyły się 8. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Masters. W zawodach wzięło udział 4367 sportowców z 88 krajów, w tym duże grono medalistów Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy i innych kontynentów. Z Polski zadeklarowało chęć wystąpienia 28 olimpijczyków. Dr Stefan Madej uplasował się wysoko w rzucie oszczepem w kategorii M-70 - znalazł się na podium z brązowym medalem. W konkurencji pchnięcie kulą zajął 11 miejsce na 24 startujących w grupie wiekowej.

LEKARZE, FARMACEUCI I PRAWNICY NA KRAWĘDZI

25-27 stycznia 2019 r. lekarze, farmaceuci i prawnicy zmagali się ze sobą w slalomie i slalomie gigancie na stokach w Szczawnicy. Organizatorami SKIM&L CUP 2019 była Śląska Izba Lekarska, Śląska Izba Aptekarska i Okręgowa Izba Radców Prawnych w Katowicach. Warto zaznaczyć, że na podium, po medale wręczane przez Prezesa ORL w Katowicach Tadeusza Urbana wchodzili najczęściej członkowie ŚIL. SKIM&L to połączenie przyjemnego z pożytecznym. 26 stycznia po zmaganiach narciarskich uczestnicy pogłębili swoją wiedzę podczas konferencji naukowej „Medycyna – Sport – Prawo”.

Wyniki zawodów opublikowane są tutaj.

V Ogólnopolskie Mistrzostwa Lekarzy i Prawników w Szachach odbyły się w 11-12 stycznia 2019 r. w Kazimierzu Dolnym. Impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie Szachistów Szachpol w Łukowie, Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie oraz Lubelską Izbę Lekarską, przy współpracy Polskiego Związku Szachowego i Miasta Kazimierz Dolny. W ramach Mistrzostw rozegrano łącznie dwa turnieje. W piątkowy wieczór odbył się turniej w szachach błyskawicznych, a w sobotę w szachach szybkich. We wszystkich imprezach uczestniczyło około 60 osób, w tym lekarze, radcowie prawni, adwokaci, sędziowie, notariusze, komornik i członkowie ich rodzin z różnych stron Polski. Tegorocznym Mistrzem Polski Lekarzy w Szachach został Miłosz Lorek (Śląska Izba Lekarska). Zwyciężył turniej szachów szybkich, zdobywając złoty medal w klasyfikacji oraz uzyskał srebrny medal w klasyfikacji lekarzy w szachach błyskawicznych, co uplasowało go na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej lekarzy. Drugie miejsce zajął Tadeusz Taracha (Lubelska Izba Lekarska), a trzecie Andrzej Kozłowski (OIL w Białymstoku). Wśród prawników na pierwszym miejscu uplasował się Piotr Piwowarczyk (OIRP Warszawa), który zdobył tytuł Mistrza Polski Prawników, a także tytuł Mistrza Polski Lekarzy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.

W dniach 5-9 września 2018 r. do Zakopanego przyjechali lekarze i lekarze dentyści z całej Polski, aby uczestniczyć w XVI Igrzyskach Lekarskich. Frekwencja podczas tych zawodów była rekordowa – ponad 900 zarejestrowanych osób. Silną reprezentację miała także Śląska Izba Lekarska. Medycy konkurowali ze sobą w 17 dyscyplinach sportowych.